Madryt - przewodnik

O MADRYCIE

Historia
Demografia
Rząd i polityka
Ekonomia i biznes
Gastronomia
Święta i Fiesty
Koszty Życia
Pogoda

PODRÓŻ DO MADRYTU

Tanie loty
Porty lotnicze
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony
Karty rabatowe

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Geje w Madrycie
Zakupy

HOTELE

Hotele 1 gwiazdkowe
Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

MADRYT EBOOK

Madryt - Historia miasta


Pierwsze wzmianki dotyczące Madrytu pochodzą z IX wieku naszej ery, kiedy miasto pozostawało pod panowaniem Maurów. Władający wówczas miastem emir Muhammad I (852-886) wzniósł na brzegu rzeki Manzanares, w miejscu dzisiejszego Palacio Real, twierdzę obronną, wokół której została utworzona niewielka osada, nazywana Magerit lub Mayrit, czyli "miejsce bogate w wodę". Miasteczko bezustannie było obiektem ataków: w 932 roku zostało przejęte przez aragońskiego króla Ramiro II de León, ponownie odbite przez Maurów i w latach 1083-85 ostatecznie, niemalże bez walki, oddane w ręce kastylijskiego króla Alfonso VI de Castilla.

Z tej epoki wywodzi się panujący do dziś kult patronów Madrytu: Virgen de la Almudena, której obraz wg zapisków w cudowny sposób został odnaleziony 9 listopada 1085 roku w murach warowni, oraz San Isidro Labradora - niezwykle pobożnego rolnika zamieszkującego osadę w latach 1082-1172.

W pierwszej połowie XIV wieku znaczenie Madrytu zaczęło wzrastać. Jego uprzywilejowane położenie - w centralnej części kraju sprzyjało rozwijaniu stosunków handlowych. Miasto zaczęło być również postrzegane jako doskonałe centrum polityczne. Kilkukrotnie były tu zwoływane posiedzenia kortezów, pomimo iż stolicą kraju było wówczas Toledo.

W 1561 roku Felipe II przeniósł stolicę z Toledo do Madrytu. To przyczyniło się do gwałtownego rozwoju miasta. W szybkim tempie wznoszono nowe szlacheckie rezydencje, kościoły i klasztory, w późniejszym okresie również, niezbędne do zarządzania, budynki administracyjne. Miasto szybko stało się największym w kraju ośrodkiem gospodarczym i handlowym.

W 1931 roku została utworzona Druga Republika Hiszpańska, na której czele stanął Niceto Alcalá-Zamora, a jej pierwszą stolicą ogłoszono Madryt.

W czasie hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-39 Madryt był głównym ośrodkiem sił republikańskim i ostatecznie zajęty przez wojska generała Franco. To rozpoczęło lata jego dyktatury w Hiszpanii. W tym okresie do miasta zostało włączonych trzynaście okręgów miejskich, m.in. Barajas, Canillejas, Fuencarral i El Pardo, rozszerzając jego obszar z 66 km2 do dzisiejszych 607 km2.

Po śmierci Franco (1975) przywódcą kraju ogłoszono króla Juana Carlosa I. Stolicą pozostał nadal Madryt.

Obecnie Madryt jest największym centrum politycznym, finansowym i biznesowym kraju, jak również jednym z najbogatszych i najszybciej rozwijających się miast na świecie.


Wyszukaj hotel w Madrycie

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Madrycie - EBook

Sitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu madrytprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) MADRYTPRZEWODNIK.PL 2009-2015