Madryt - przewodnik

O MADRYCIE

Historia
Demografia
Rząd i polityka
Ekonomia i biznes
Gastronomia
Święta i Fiesty
Koszty Życia
Pogoda

PODRÓŻ DO MADRYTU

Tanie loty
Porty lotnicze
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony
Karty rabatowe

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Geje w Madrycie
Zakupy

HOTELE

Hotele 1 gwiazdkowe
Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

MADRYT EBOOK

Plaza Mayor


Plaza Mayor to jeden z piękniejszych placów w Madrycie. Usytuowany jest w historycznym centrum miasta, zaledwie kilka kroków od słynnego Puerta del Sol. Należy również do jednych z najczęściej odwiedzanych miejsc, nie tylko przez turystów, ale również przez lokalnych mieszkańców. W każdą niedzielę odbywa się tu targ kolekcjonerów, na którym można nabyć m.in. znaczki i monety.

Pierwszy pomysł utworzenia w tym miejscu reprezentacyjnego placu powstał już w 1581 roku z inicjatywy Felipe II. Autorem projektu był Juan de Herrera. Prace zakończono jednak dopiero w roku 1619, już za panowania Felipe III, i pod kierunkiem architekta Juana Gómeza de Mora. W ciągu lat, w wyniku pożarów, plac został poważnie zniszczony i w 1790 r. jego rekonstrukcja została powierzona Juanowi de Villanueva, którego wspaniałą pracę można podziwiać do dnia dzisiejszego.

Plac Mayor został wybudowany na planie prostokąta o wymiarach 129 na 94 metry. Otoczony jest trzykondygnacyjnymi budynkami, których 237 balkonów skierowanych jest ku jego wnętrzu. Prowadzi do niego dziewięć wejść. W jego północnej części dominuje emblematyczny XVII-wieczny budynek Casa de la Panadería, w samym zaś centrum wznosi się wspaniała statua króla Felipe III na końskim grzbiecie. Pomnik wykonany został w 1616 roku przez Juana de Bolonia i Pietro Tacca, jednak w obecnym miejscu został umieszczony dopiero w wieku XIX.


Wyszukaj hotel w Madrycie

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Madrycie - EBook

Sitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu madrytprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) MADRYTPRZEWODNIK.PL 2009-2015